kibicujrodzinie

Blog tematyczny o trendach w modzie, zdrowiu i życiu rodzinnym.

Zdrowie

Co można zrobić w piekarniku na obiad?

Co można zrobić w piekarniku na obiad?

Dania z piekarnika to doskonały sposób na szybki, zdrowy oraz smaczny obiad. Przyrządzanie posiłków przy pomocy piekarnika nie wymaga wiele pracy, co niewątpliwie jest ogromną zaletą takiego rozwiązania. Wystarczy jedynie odpowiednio doprawić danie, umieścić je w naczyniu żaroodpornym, a następnie włożyć do piekarnika i cierpliwie poczekać, aż danie będzie gotowe. W tym artykule dowiesz się, co można zrobić w piekarniku na obiad.

Pomysł na zdrowy obiad prosto z piekarnika

Jednym z pomysłów na zdrowe i smaczne danie są kotlety mielone nadziewane serem, prosto z piekarnika. Jest to doskonała alternatywa dla klasycznych kotletów mielonych, które smaży się na patelni. W tym przypadku jednak nie wykorzystujemy tłuszczu, który potrzebny jest do ich usmażenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu danie jest zdrowsze i mniej kaloryczne.
Takie kotlety najlepiej serwować z ziemniaczkami zapiekanymi z piekarnika oraz surówką lub buraczkami. Jest to danie bardzo zdrowe, pozbawione zbędnego tłuszczu, a jego przygotowanie zajmuje nieco ponad pół godziny. Warto jednak podkreślić, że podczas pieczenia kotletów mielonych w piekarniku możemy zająć się innymi sprawami, co sprawia, że przygotowywanie potraw w ten sposób jest niezwykle wygodne.

Jak przyrządzić kotlety mielone z piekarnika?

Przygotowanie wyżej wymienionego dania jest niezwykle łatwe i szybkie. Warto zacząć od ugotowania ziemniaków. W tym celu obrane ziemniaki zalewamy wodą i gotujemy około 20 minut. W międzyczasie uruchamiamy piekarnik i nagrzewamy go do temperatury 180 stopni Celsjusza. Blachę znajdującą się w piekarniku należy wyłożyć papierem do pieczenia, a naczynie żaroodporne, w którym pieczone będą kotlety, warto delikatnie natłuścić, np. przy użyciu oleju lub oliwy z oliwek.
Przygotowywanie kotletów mielonych należy rozpocząć od starcia cebuli do miski. Warto w tym celu wykorzystać tarkę z dużymi oczkami. Do startej cebuli dodajemy rozgnieciony czosnek, mięso, jajko, przyprawy oraz bułkę tartą. Wszystko to mieszamy i z masy mięsnej formujemy kotlety, które następnie posypujemy serem.
Ugotowane wcześniej ziemniaki odcedzamy, a następnie wykładamy na papier do pieczenia, spłaszczamy za pomocą widelca i polewamy niewielką ilością oliwy z oliwek. Tak przygotowane ziemniaki umieszczamy wraz z kotletami w piekarniku na około 35 minut. Świeżo upieczone ziemniaki warto posypać parmezanem, aby nadać im wyjątkowy smak.

Dlaczego warto przygotowywać posiłki przy pomocy piekarnika?

Powyższe danie to tylko jeden z wielu pomysłów na to, co można zrobić w piekarniku na obiad. Przygotowywanie posiłków przy pomocy tego urządzenia ma wiele zalet, dlatego przepisy na smaczne i pożywne dania z piekarnika cieszą się tak dużą popularnością. Pieczenie w piekarniku pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, ponieważ podczas pieczenia nie musimy nadzorować całego procesu i możemy zająć się innymi sprawami. Ponadto dania pieczone w piekarniku są zdrowsze, ponieważ do ich przygotowania nie wykorzystuje się zbędnego oleju, który wykorzystywany jest w trakcie pieczenia.

Udostępnij