kibicujrodzinie

Blog tematyczny o trendach w modzie, zdrowiu i życiu rodzinnym.

Dom

Jak utrzymać porządek w domu? Jak często trzeba sprzątać?

Jak utrzymać porządek w domu? Jak często trzeba sprzątać?

Utrzymanie porządku w domu wymaga regularności. Nie każdy jednak ma na to czas lub ochotę. Najczęściej większość osób nie lubi sprzątać i robi to w ostateczności. Jednak takie sytuacje powodują, że w mieszkaniu robi się dość duży bałagan, na którego uprzątnięcie potrzeba dużo czasu. Jak utrzymać porządek w domu, aby nie trzeba było się dużo napracować przy sprzątaniu?

Regularne sprzątanie domu to podstawa!

Sprzątanie powinno być wykonywane regularnie. Wówczas na pewno nie będzie trzeba robić dużych porządków, które zajmują całe dnie, a nawet tygodnie. Należy jednak zaplanować, co i kiedy musi być sprzątane. Są przestrzenie, które powinny być wycierane czy myte codziennie. Niektóre miejsca wystarczy umyć i wyczyścić raz w tygodniu. Inne zakamarki wymagają mycia raz na miesiąc lud dwa miesiące. Mając taki grafik, będzie można utrzymać porządek w domu, a przy tym nie trzeba będzie zatrudniać ekipy sprzątającej, która będzie musiała używać profesjonalnych środków czyszczących. Oczywiście to jest żart, ale zaniedbanie niektórych części domu, może spowodować, że ciężko będzie doczyścić daną przestrzeń.

Podział obowiązków związanych ze sprzątaniem

Większość osób nie lubi robić porządków i czeka, aż inni domownicy się tym zajmą. Najlepszym sposobem na utrzymanie porządku i regularne sprzątanie jest podział obowiązków na wszystkich domowników. Dzieci także powinny być brane pod uwagę i należy im wyznaczyć takie zadania, które są odpowiednie do ich wieku. Jeśli od małego nauczy się pociechę, że ma uprzątnąć swoje zabawki lub ubranka włożyć do szafy, to takie dziecko będzie miało zawsze ład w swoim pokoju. Podział obowiązków powinien być elastyczny i warto zmieniać zadania, aby się nie znudzić. Dobrze jest także większe porządki robić wspólnie. Może to być wspaniały czas, w którym można porozmawiać, pośmiać się, a przy okazji wyczyścić wszystko.

Dobre środki czyszczące do sprzątania domu

Utrzymanie czystości w domu wymaga użycia odpowiednich środków myjących. Na pewno nie może zabraknąć uniwersalnych płynów, które nadają się do wszystkich powierzchni. Należy jednak zadbać także o specjalne materiały, które wymagają użycia konkretnych produktów. Takie przydadzą się do mycia łazienki czy sprzątania piekarnika. Warto przy okazji zastanowić się nad środkami ekologicznymi, które są przyjazne dla środowiska i domowników. Dzięki temu można zadbać o przyszłość dzieci. Oprócz środków czyszczących należy zadbać o odpowiednie ściereczki, które pomogą i ułatwią czyszczenie. Do cięższych zabrudzeń przyda się gąbka.

W posprzątanym domu mieszka się lepiej!

Porządek w mieszkaniu sprawia, że znacznie lepiej człowiek się czuje w takich wnętrzach. Kurz i brud nie wyglądają dobrze, ale także niekorzystnie wpływają na zdrowie. Szczególnie jest to istotne w kwestii dzieci i osób z alergiami. Jeśli wszystko jest posprzątane, to także łatwiej jest znaleźć potrzebne na już przedmioty. Regularne mycie i układanie przedmiotów nie jest takie męczące, a pozwoli na lepsze samopoczucie i funkcjonowanie w domu.

Udostępnij