kibicujrodzinie

Blog tematyczny o trendach w modzie, zdrowiu i życiu rodzinnym.

Lifestyle

Jak poradzić sobie z zazdrością i zaufać partnerowi?

Jak poradzić sobie z zazdrością i zaufać partnerowi?

Wiele związków przeżywa kryzys i często się rozpada z powodu zazdrości. Zazdrość potrafi zniszczyć wielką miłość i nadszarpnąć zaufanie do takiego stopnia, że żadna terapia nie pomoże, aby uratować związek. Jak poradzić sobie z zazdrością? Czy kontrolowanie partnera ma w ogóle sens?

Związek zbudowany na zaufaniu

Zaufanie jest filarem każdej relacji pomiędzy dwiema osobami. Bardzo ważne jest budowanie związku opartego na wzajemnym zaufaniu do siebie. Dzięki temu pozwoli się drugiej osobie na spełnianie swoich pasji, a dodatkowo będzie można się wspierać. Jeśli jedna osoba zaczyna od drobnych kłamstewek, to z pewnością z biegiem czasu przemienią się one w coraz większe problemy, a w ostatecznym rezultacie mogą doprowadzić do zdrady. Mówienie prawdy jest najlepszą opcją, aby żyć w szczęściu i radości. Bez zaufania nie można zbudować żadnej relacji.

Zazdrość, która wszystko niszczy

Zazdrość jest silnie powiązana z zaufaniem. Jeśli obie osoby sobie w pełni wierzą, to nie ma powodów do zazdrości. Jednak ta pojawia się dość często i jest przyczyną wielu konfliktów. Niekiedy dochodzi do takich sytuacji, że jeden z partnerów śledzi drugą osobę nawet w pracy. Jak poradzić sobie z zazdrością, aby związek przetrwał? Przede wszystkim trzeba dużo rozmawiać. Szczerość to podstawa. Trzeba też dać drugiej osobie swobodę, aby mogła się realizować w życiu. Należy zadbać o wspólne pasje i spędzanie razem czasu. W takim związku nie będzie miejsca na zazdrość.

Czy istnieje coś takiego jak zdrowa zazdrość?

Bardzo wiele mówi się o tym, że trochę zazdrości świadczy o miłości. Może jest w tym ziarno prawdy, choć miłość można okazywać na wiele innych sposobów. Zdrowa zazdrość istnieje, ale lepiej ufać partnerowi i nie prowokować sytuacji, które mogłyby wzbudzić niepokój. Najważniejsze jest to, aby nie porównywać się z innymi i uwierzyć w siebie. Jest to podstawa do udanego związku. Warto być także samokrytyczną osobą i nie wolno zapominać o swoich pasjach. Trzeba też zaakceptować wszystkie swoje wady i niedociągnięcia, a także partnera. Nikt nie jest idealny, a kłótnie się zdarzają. W otoczeniu pojawiają się często atrakcyjne osoby, które są niekiedy mądrzejsze i mają w sobie to „coś”. Taka sytuacja nie jest jednak powodem do nawet niewielkiej zazdrości.

Jak dbać o związek?

Każdy związek należy pielęgnować. Bez tego ciężko byłoby przetrwać kilkanaście czy kilkadziesiąt lat ze sobą. Przede wszystkim na pierwszym miejscu jest szczerość i otwartość. W razie pojawienia się problemów należy je bezzwłocznie załatwić. Duszenie w sobie żalów może doprowadzić do niepotrzebnych konfliktów, które mogą eskalować. Zazdrość nie jest dobrym doradcą. Najczęściej osoba zazdrosna zachowuje się nieracjonalnie i wymyśla wyimaginowane historie, które nie mają miejsca. W razie wątpliwości należy od razu powiedzieć o swoich podejrzeniach i wyjaśnić sprawę. W związku trzeba mieć czas dla siebie. Warto celebrować wszystkie okazje, a w razie potrzeby spędzać czas osobno. Pobycie samemu ze sobą potrafi dodać energii i spojrzeć zupełnie inaczej na wiele sytuacji.

Udostępnij