kibicujrodzinie

Blog tematyczny o trendach w modzie, zdrowiu i życiu rodzinnym.

Lifestyle

Co to zaburzenie osobowości i jak rozpoznać?

Co to zaburzenie osobowości i jak rozpoznać?

Wiele osób zmaga się z różnymi problemami, które utrudniają ich codzienne funkcjonowanie w społeczności. Niekiedy są to osoby, które miały problemy w dzieciństwie lub żyją w ciągłym stresie. Są też przypadki zaburzeń osobowości, które mają podłoże psychiczne i wówczas takie osoby wymagają leczenia. Co to zaburzenie osobowości i czy da się je wyleczyć?

Zaburzenia osobowości – u kogo mogą się pojawić?

Życie w obecnych czasach jest dla wielu osób udręką. Coraz więcej osób cierpi z powodu depresji, inne są agresywne, a jeszcze inne zamykają się w swoich czterech ścianach i izolują od wszystkich. W ostatnim czasie dość często diagnozuje się przypadki zaburzenia osobowości. Taka osoba nie umie dopasować się do grupy i ma dość duże problemy we współpracy z innymi z otoczenia. Problemy zawodowe i rodzinne są na porządku dziennym. Jeśli chodzi o dokładne sprecyzowanie co to zaburzenie osobowości, to można je określić jako obecność cech charakteru, które są trwałe. Taka osoba ma utrwalone zachowania i wzorce postępowania, co przekłada się na konkretne relacje z innymi i funkcjonowanie w danym układzie społecznym. Niestety z tym pojęciem jest związane określenie „trwałe”, a więc osoby takie mają głębokie przekonanie, że każdy problem, jaki się pojawia, jest winą otoczenia.

Czy zaburzenia osobowości można leczyć?

Osoby cierpiące na zaburzenia osobowości bardzo niechętnie poddają się terapii, gdyż uważają, że z nimi jest wszystko w porządku. Bardzo rzadko biorą odpowiedzialność za własne czyny, myśli i przyjęte postawy. Niestety na ten moment nie jest stwierdzone, aby można było całkowicie wyleczyć zaburzenia osobowości. Jednak istnieją skuteczne terapie, które pozwalają na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Oczywiście terapia przyniesie rezultat, jeśli osoba z zaburzeniami osobowości będzie miała wsparcie osób najbliższych. Jest to bardzo istotne, gdyż otoczenie bardzo niechętnie współpracuje z osobami z tego typu zaburzeniami. Najczęściej są to osoby marginalizowane, które uważa się za aspołeczne.

Jak postępować z osobami z zaburzeniami osobowości?

Jeśli w otoczeniu znajdują się osoby z zaburzeniami osobowości, to warto wiedzieć, jak się przy nich zachowywać. Najbliższe osoby powinny skorzystać z pomocy specjalisty i pójść do psychologa. Ten dokładnie wyjaśni, co to zaburzenie świadomości i wskaże drogę, jak ma wyglądać codzienne funkcjonowanie z takimi objawami. Należy także wyznaczać granice i nie obwiniać się za to, że bliska osoba cierpi. Współczucie nic nie przyniesie. Lepiej zachować siły i wspierać bliską osobę w codziennej walce ze swoimi błędnymi przekonaniami. Bardzo istotne jest unikanie konfliktów i awantur. Jeśli dochodzi do spięcia, to należy wyjść i się uspokoić. Eskalowanie konfliktu nie przyniesie niczego dobrego, a jedynie nadszarpnie nerwy i wywoła niepotrzebny stres. Takie zachowania odbijają się niekorzystnie na zdrowiu. Na pewno nie wolno zmuszać osoby z zaburzeniami osobowości do leczenia. Musi to być jej indywidualna decyzja. W innym wypadku terapia nie będzie skuteczna.

Udostępnij