11 listopada z dziećmi

sky-blue-flag-poland_plaskie

Kolejna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości skłania do refleksji na tematy patriotyczne.
11 listopada jest dniem świątecznym, wolnym od pracy, zauważalnym dla dzieci, które widzą to wyróżnienie na tle rutyny tygodniowej. Z drugiej strony nie jest to święto komercyjne, „gadżeciarskie”, agresywnie rzucające się w oczy i przyciągające jaskrawymi kolorami uwagę naszych pociech.
Jest to jednak znakomita okazja do zwrócenia uwagi dzieci na kwestię patriotyzmu i ten jesienny dzień nie powinien być postrzegany całkiem ponuro. Przecież okazja do świętowania jest jak najbardziej radosna!
Poza rozlicznymi wydarzeniami organizowanymi z tej okazji warto rozważyć „przyjemne” połączone z „pożytecznym” świętowanie z dziećmi. Bardziej lub mniej ambitnie, w zależności od wieku latorośli.

Młodsze dzieci mogą zachęcić kolorowanki patriotyczne, np.: http://portalhistoryczny.org/kolorowanka/pilsudski.html
Wszystkie dzieci lubią czytać lub słuchać, jak się im czyta, rozmawia z nimi. Podczas rozmów z dziećmi o historii, pojęciu Ojczyzna, o patriotyzmie, o Święcie Niepodległości, o Józefie Piłsudskim, nie sposób pominąć opowieści o jednym z polskich historycznych zwierząt, czyli Kasztance, słynnej klaczy Marszałka Józefa Piłsudskiego. Koneserów malarstwa (starsze dzieci) może zainteresować ten motyw w obrazach, a młodszym polecam książkę „Sławne zwierzaki” (J. i J. Szarkowie, wyd. Rafael).
„Sławne zwierzaki” to napisana przystępnym językiem ciekawa książka dla dzieci, w której poza wspomnianą Kasztanką można przeczytać o innych zwierzętach, które odegrały znaczącą rolę w historii Polski. Przede wszystkim, jest mowa o naszym godle narodowym, a co za tym idzie o orle bieliku. Autorzy kierując treść książki dla dzieci nie zapomnieli o okraszeniu jej ładnymi ilustracjami. Do każdej historii dołączone są pytania mobilizujące do uważnego czytania/słuchania, skłaniające do dalszych rozmów z rodzicami…
Dla tych, którzy zdecydują się wyjść z domu 11 listopada 2015 zorganizowano wiele ciekawych imprez, np.:
• ROCK Niepodległości – V parada motocyklowa (Sulejówek-Warszawa), więcej informacji na ten temat na stronie: http://www.sulejowek.pl/181,aktualnosci.html. W tym dniu, jak twierdzą organizatorzy Święta Niepodległości w Sulejówku, „wszystkie drogi prowadzą do Sulejówka”, gdyż jest to jedno z miejsc najbardziej kojarzonych z marszałkiem Piłsudskim. Tam znajduje się Dworek Milusin, a w nim Muzeum Józefa Piłsudkiego.
• W stolicy dzieci młodsza młodzież może uczestniczyć w grach miejskich, przedstawieniach, wystawach, np.: http://dzieckowwarszawie.pl/artykul/10-przystanek-niepodleglosc-0
• Marsz Niepodległości, rozpoczynający się o godz. 14.00 przy Rondzie Dmowskiego w Warszawie.

A co dalej? Poza Dniem Niepodległości warto kontynuować temat zwierzaków w historii Polski sięgając po lekturę „Dziadek i niedźwiadek” Łukasza Wierzbickiego. To książka opowiadająca historię Misia Wojtka, który był oficjalnym szeregowym w Armii gen. Andersa. Zabawna i prawdziwa historia, która z pewnością zainteresuje młodych patriotów i zachęci do przygody z historią naszej Ojczyzny.
Dobrym pomysłem jest wspólne spędzenie czasu z dziećmi grając w grę edukacyjną „Polak Mały”. Składa się ona z puzzli – które można również wykorzystać do zabawy w memory – zapoznaje z polskimi symbolami narodowymi: flagą, herbem i słowami hymnu.
Inną formą zaszczepiania patriotyzmu u starszych dzieci mogą być multimedialne lekcje historyczne, http://lekcjahistoryczna.org/, lub filmiki edukacyjne, dla młodszych np.:

a dla ciut starszych:

 

Radosnego świętowania i wielu niezapomnianych rodzinno-patriotycznych chwil spędzonych razem!

KONTAKT

Napisz do nas..

Wysyłanie

© Kibicuj Rodzinie 2015 - strona w wersji testowej

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?